بازیابی رمز عبور     
EN | FA
نقشه سایت
دستور آشپزی-نان پنیری رومانی پاسکا
بازگشت به لیست دستورآشپزی

 

نان پنیری رومانی پاسکا


این نان بیشتر در نواحی شرق رومانی طبخ می شود و یک نوع نان پنیری محسوب می گردد.

 
مواد مورد نیاز خمیرنان پنیری رومانی :

آرد گندم : چهار و نیم پیمانه

شیر پرچرب : یک پیمانه

پودر خمیر مایه : دو قاشق چایخوری

کــره ذوب شده : 4/1 پیمانه

تخم مرغ : یک عدد

شکر : 100 گرم

نمک : یک قاشق چایخوری

وانیل : یک قاشق چایخوری

روغن هسته انگور یا ذرت : 4/1 پیمانه

 


مواد مورد نیاز مایه پنیری :

پنیر خامه ای : یک پیمانه

تخم مرغ : دو عدد

شکر : 4/1 پیمانه

وانیل : یک قاشق چایخوری

افشره لیمو : به میزان لازم

کشمش : نصف پیمانه

عسل : دو قاشق سوپخوری

شیر : دو قاشق سوپخوری

 

 


طرز تهیه:

در ظرفی، یک پیمانه آرد، شیر پرچرب و مایه خمیر را هم زده تا مخلوط شوند. نصف پیمانه آرد را به مواد افزوده و می‌گذاریم تا در دمای اتاق 15 دقیقه بماند تا مواد ترکیب شده، حجم آن افزایش یافته و روی آرد ترک بخورد. کره، تخم‌مرغ، شکر، وانیل و نمک را به مواد افزوده و به وسیله لیسک مواد را هم زده و همزمان سه پیمانه آرد باقیمانده را اضافه می‌کنیم تا مواد کاملا مخلوط شود. با درجه کند همزن مولینکس ، مخلوط کردن مواد را ادامه داده و در همین هنگام روغن را نیز به مواد می‌افزاییم. وقتی تمام روغن را اضافه کردید، خمیر باید حالت کششی داشته و نرم شود.

اگر خمیر خشک بود کمی روغن به آن می‌افزاییم. خمیر را درکاسه‌ای گذاشته، در آن را با کیسه فریزر پوشانده و دو ساعت در دمای اتاق می‌گذاریم تا حجم آن دو برابر شود، سپس خمیر را به چهار قسمت مساوی تقسیم می‌کنیم. یکی از تکه‌های خمیر را وردنه کشیده تا به شکل دایره‌ای به اندازه 25 سانتی‌متر برسد. یک قالب کمربندی 25 سانتی‌متری را کاملا چرب نموده و خمیر گرد را کف قالب پهن می‌کنیم. سه تکه باقیمانده خمیر را به شکل طناب‌های یک اندازه درآورده و در کنار هم می‌گذاریم، سپس خمیرها را به هم بافته تا به شکل گیس‌بافت درآید. بعد آن را درون قالب گذاشته و انتهای آن را به هم چسبانده تا شبیه دایره شود. روی قالب را پوشانده و 40 دقیقه دیگر استراحت می‌دهیم. فر را با حرارت 190 درجه سانتی‌گراد گرم می‌کنیم.

طرز تهیه مایه پنیری :

پنیر، تخم‌مرغ‌ها، شکر، کشمش، وانیل و افشره لیمو را ریخته و همزن مولینکس هم می‌زنیم تا کاملا مخلوط شوند. این مایه را در وسط گیس‌بافت خمیری ریخته و 15 دقیقه در فر می‌گذاریم تا بپزد. بدون‌ اینکه در فر را باز کنیم، حرارت آن را پایین آورده و به 160 درجه رسانده و 45 دقیقه دیگر اجازه می‌دهیم درون فر بماند تا رویه نان قهوه‌ای شود. نان را از فر درآورده و می‌گذاریم کاملا خنک شود، سپس آن را از قالب بیرون آورده و پیش از سرو روی آن را با ترکیب شیر و عسل پوشانده و برش می‌زنیم.